“لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA”

همه چیز درباره “لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA”

همه چیز درباره "لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA"

مسابقات بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA از سال ۱۹۴۹ تاکنون در آمریکا برگزار می‌شود. در این جا به جزئیات این لیگ و تاریخچه آن پرداخته‌ایم.

به‌ گزارش ‌ایسنا، مسابقات انجمن بسکتبال آمریکا یا لیگ NBA از ۷۰ سال پیش شروع به کار کرد و در این سال ها بسکتبال از یک ورزش عادی و تفریحی برای مردم آمریکا به یک ورزش مهم تبدیل شد. در حال حاضر ستارگان ورزش بسکتبال اغلب در  لیگ ان بی ای آمریکا پرورش پیدا می کنند و آرزوی هر بسکتبالیستی است که در این لیگ بازی کند. در اینجا به تاریخچه و جزییات لیگ ان بی ای پرداخته ایم:

تاریخچه NBA:

 مسابقات انجمن بسکتبال ملی آمریکا موسوم به NBA از ۷۰ سال پیش آغاز شده است. در ماه ژوئن سال ۱۹۴۶ بوستون گادر، مالک استادیوم والتر براون متوجه شد که استادیوم‌های هاکی روی یخ، شب‌ها بلا استفاده هستند و برای در آمدزایی بیشترمی‌توان از آنها برای برگزاری مسابقات بسکتبال استفاده کرد. در آن زمان تیم های هاکی روی یخ اوضاع مالی خوبی نداشتند.

او انجمن بسکتبال آمریکا را بنیانگذاری کرد که در سال ۱۹۴۹ به لیگ بسکتبال آمریکا پیوست و به ‌این‌ ترتیب NBA (انجمن بسکتبال ملی) شکل گرفت. تا پیش از این اتفاق بسکتبال در آمریکا تنها یک ورزش دانشگاهی بود و به شکل کنونی طرفدار نداشت. بدین شکل بودکه بسکتبال  رشدی مضاعف در آمریکا پیدا کرد.

لیگ NBA شاهد مسابقات به یادماندنی و ظهور ستارگان بسکتبال بوده است. در حال‌ حاضر NBA یکی از لیگ‌هایی است که نوآوری زیادی در زمینه رشد و گسترش ورزش دارد.

درآمدهای NBA:

هر تیم بسکتبال در لیگ NBA، حدود ۵۰۹ میلیون دلار ارزش دارد. ارزش تیم‌های NBA در سال‌های اخیر به دلیل درآمد بیشتر از پخش تلویزیونی و بازسازی استادیوم‌ها افزایش یافته است. مالکان تیم‌های NBA حدودا هر فصل ۱۲ تا ۳۰ میلیون دلار در آمد دارند. تیم شیکاگو بولز، بیشترین درآمد را که در حدود ۵۵ میلیون دلار است، داشته است.

بازیکنان NBA به صورت متوسط ۶.۴ میلیون دلار درآمد دارند. برترین بازیکنان NBA حدودا ۲۵ میلیون دلار در سال کسب می‌کنند.

استفن کری با ۳۴.۷ میلیون دلار بیشترین درآمد سالانه را در NBA دارد.

طرفداران NBA:

لیگ NBA در فیس بوک طبق آمار ۳۳.۳۹ میلیون طرفدار دارد.

آمار فیس بوک نشان می‌دهد که تیم لس آنجلس لیکرز با ۲۱.۵ میلیون هوادار در فیس بوک محبوب‌ترین است.

جوایز NBA:

ارزش جام قهرمانی فینال NBA طبق گزارش USA today مبلغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ دلار است. تیم قهرمان فینال لیگ NBA حدود ۲ میلیون و ۶۵۶ هزار دلار است که بین بازیکنان، مربیان و کادر فنی تیم تقسیم می‌شود.

علاوه بر جایزه قهرمانی جوایز دیگری نیز در پایان لیگ داده می‌شوند که عبارتند از: جایزه با ارزش‌ترین بازیکنان سال NBA، جایزه با پیشرفت‌ترین بازیکن سال NBA، جایزه مربی سال جایزه بازیکن تازه وارد سال، جایزه بهترین مدافع سال، جایزه مدیر اجرایی سال، جایزه جوانمردانه و …

نحوه برگزاری مسابقات:

تیم‌های لیگ NBA به دو کنفرانس شرق و غرب تقسیم شده‌اند. بازی‌های NBA هر سال در ماه نوامبر آغاز می‌شوند و تا اواسط آوریل ادامه‌ دارند. در اواخر آوریل بعد از ۸۲ بازی فصل بین تمام تیم‌های لیگ، تیم‌ها بر اساس نتایج در هر کنفرانس رده بندی می‌شوند. سپس هشت تیم برتر کنفرانس شرق و هشت تیم برتر کنفرانس غرب به صورت حذفی با هم رقابت می‌کنند (هر تیم با تیم‌های کنفرانس خود)، صعود تیم‌ها بر اساس چهار برد در هفت بازی است به این مرحله پلی‌آف گفته می‌شود که تا آخر ماه می ادامه‌ دارد. قهرمان هر کنفرانس که مشخص شد دو تیم در فینال (چهار برد در هفت بازی) با هم رقابت می‌کنند و در نهایت قهرمان NBA می‌شود.

مسابقه بین منتخب کنفرانس غرب و منتخب کنفرانس شرق در ماه فوریه برگزار می‌شود که به آن آل‌استار می‌گویند.

حقایق جالب درباره NBA:

ـ شکیل اونیل، یکی از بهترین بازیکنان NBA که چهار بار در NBA و ۱۵ بار در مسابقات آل‌استار قهرمان شده است، تنها ۲۲ بار پرتاب سه امتیازی داشته است که یک بار موفقیت آمیز بوده است!

ـ کوبی برایانت زمانی که اولین قرارداد خود را امضا کرد زیر ۱۸ سال بود. بنابراین طبق قوانین، والدین برایانت به جای او قرارداد امضا کردند.

ـ لبرون جیمز، یکی از ستارگان NBA که با دست راست خود توپ را پرتاب می‌کند و بازیکنی راست دست به شمار می‌رود و در واقع چپ دست است. جیمز با دست چپ خود غذا می‌خورد و می‌نویسد. او درباره این موضوع گفته است به دلیل این که مایکل جردن و تیم هاردوی الگوهای او در کودکی بودند او سعی کرد با دست راست توپ را پرتاب کند.

ـ ۶۰ درصد از بازیکنان NBA، پنج سال بعد از بازنشستگی ورشکست می‌شوند. آمارها نشان داده است که ۶۰ درصد از بازیکنان NBA به دلیل این که از درآمد خود در راستای داشتن زندگی لوکس استفاده می‌کنند و سرمایه‌گذاری ندارند ورشکست می‌شوند.

ـ تایرون بوگس با ۱۶۰ سانتیمتر قد، کوتاه‌ترین بازیکن لیگ NBA بوده است. او با این که قد بلندی نداشت ۳۹ توپ بلندترین بازیکنان NBA را بلاک کرده است.

ستارگان NBA:

لبرون جیمز

کوین دورانت

کوبی برایانت

مایکل جردن

شکیل اونیل

مجیک جانسون

لری برد

سهند تاوتلی

کریم عبدالجبار

ورزش بسکتبالدانلود رایگانتولد بسکتبالتاریخچه بسکتبالقوانین مینی بسکتبال۱۳ قانون اولیه بسکتبالپیشرفت بسکتبال بعد از جنگ جهانی اولتوپ بسکتبالقوانین بسکتبالانواع دفاع در بسکتبالپست های بسکتبالداوران بسکتبالبسکتبال خیابانیقوانین بسکتبال خیابانیبسکتبال در ایران/سهندتاوتلی/

Leave a Comment